KRAUS Fairlane 25-inch Undermount Single Bowl 18-Gauge Stainless Steel Kitchen Sink, KHU641-25
Add your review
Sale!
Add to wishlistAdded to wishlistRemoved from wishlist 0
Add to compare
EXTERNAL DIMENSIONS: 24 1/2 in. L x 19 in. W x 9 in. D – BOWL DIMENSIONS: 22 1/2 in. L x 17 in. W x 8 5/8 in. D – Min. Cabinet Size: 27 in. – KIT INCLUDES: Kitchen sink, protective bottom grid, drain assembly with removable strainer, mounting hardware
0.0 out of 5
0
Write a review
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating
  1. arledgsc
    Beautiful and Solid
    The 27″ undersink mount was the largest I could fit in the 30″ base cabinet (Home Depot Hampton Bay style). My remodeling contractor said these stainless steel sinks won’t hold up to garbage disposal mounting. But he pick up one end to the Kraus 16 ga. sink and was impressed with the sink’s rigidity and weight. Absolutely no flex.BE AWARE on a kitchen remodel with a garbage disposal the disposal’s drain/p-trap did not line up the old drain rough-in which was exactly 16 inches center above the kitchen floor (not cabinet). The drain needed lowering about 2 inches at least but not too low so the P-trap is obstructed by the cabinet bottom. Helpful measurements the sink drain is about 10.5″ below the undersink mounting surface (quartz). And the Insinkerator discharge pipe bottom is about 6.5″ center below sink when mounted. So the height stackup (sink + disposal drain + P-trap) (10.5″ + 6.5″ + 2″ = 19″). So drain outlet needs to be at least 19″ below the counter top mounting surface (again with Insinkerator disposal). YMMV but I was remodeling so the contractor lowered the drain height about 2″.Also on the 27″ sink the drain opening is in the right rear so could be mounting issues as well with the placement and disposal diameter (electrical outlets, air gap pipes, etc).This sink will scratch but I want a 100% functional daily use sink and not a show piece. I will clean it in the direction of stainless steel grain – left to right in my case. And will use the included rack but not every day.Edit: After 5 mo. of use I love this sink. Yes it easily scratches but now use the included bottom rack exclusively. Hand wash dishes once per day and the rack keeps dishes dry until wash time. The drain in the right rear is excellent as stacked dishes don’t block the drain opening. Almost silent operation with Insinkerator disposal (no vibration). The 25” usable width and ample depth make cleaning bbq grills much easier. The Krauss replaces a 30” top mount twin sink that had a tiny prep sink in combo with a larger, shallow bowl sink (builder special). Totally worthless as the prep sink had the garbage disposal and the smallish main sink bowl had none. Hated that twin sink!